Spojili sme sa s CBRE v súťaži OFFICE ROKA, ktorej hlavným cieľom je ukázať verejnosti inšpiratívne pracovné prostredie, ktoré firmy na Slovensku čoraz častejšie vytvárajú. Kancelárie, v ktorých pracujeme 8 a viac hodín denne výrazne prispievajú k vyššej výkonnosti firiem. Vhodné a hlavne inšpiratívne pracovné prostredie taktiež zohráva dôležitú úlohu v rozhodovaní uchádzača, ktorého zamestnávateľa uprednostní.
Ďalším pridaným faktorom pre súčasných i budúcich zamestnancov sú rôzne benefity, ktoré zamestnávateľ ponúka. FIT UP! ponúka firemné členstvá, ktoré nielen pridajú hodnotu ale poukážu aj na to, že zamestnávateľovi záleží na svojich zamestnancoch a postará sa o to, aby tí boli zdravší, vitálnejší a šťastnejší.
Pri sedavej práci je nesmierne dôležité osvojiť si správne pohybové návyky. My sme sa spýtali nášho trénera Vladana Fejleka, ako no to…
Sedenie je nové fajčenie, čítal som asi pred pol rokom. A pamätám si to ako včera, že veta, ktorá prebehla mojou hlavou bola v zmysle “…po lepku a tabaku, sme našli ďalšieho vinníka ľudského nešťastia…!” Aj keď je výrok o tom, že sedenie je nové fajčenie pravdivý, nie je to pravda úplná. Aby som ti aspoň trocha poodkryl, začnem otázkou:
Aký je rozdiel medzi behom, spánkom a sedením?
…A možno budeš hľadať v otázkach ďalších…
Energetický výdaj?
Potreba iného oblečenia?
Iná tepová frekvencia?
Alebo iba bohapustý fakt, že len niektoré z týchto aktivít sú zábavné v prítomnosti kamaráta Laca?
…Odpoveď si ešte chvíľu nechám pre seba…
Človek je najdokonalejšie zorganizovaná biohmota a zatiaľ jediná biohmota o ktorej určite vieme, že nakukla aj mimo svojej planéty. Áno, fakt toto čítaš v článku o sedení. Začínam tým, pretože je to dôležité, a to najmä preto, že aj keď sa len pár jedincov zo 7 miliárd, dostane mimo hranice našej planéty, nie je to len ich prácou, ale podieľa sa na tom obrovský team organizačných a vedeckých zložiek. Nehovoriac o tom, koľko ľudskej práce a objavov muselo byť dokončených predtým, a teda výkony dneška sú postavené na výkonoch iných v prítomnosti, a výkony iných v minulosti. Na výkone jednotlivca sa podieľajú viacerí. Toto je pravidlo, ktoré platí aj v prípade teba, platí to jemne nad tvojou kožou, presne v nej a aj hlboko pod ňou. To, že sa teraz vieš pozrieť na svoje ruky, nie je zásluhou očí, ale je to zásluhou nekonečne komplikovaného systému, ktorý je zložený z ďalších a ďalších systémov.
Ešte si tu?
Poďme k veci.
Aký je rozdiel medzi behom, spánkom a sedením?
Energetický výdaj? Určite!
Potreba iného oblečenia? Dúfam, ak na Night Run nevytrieliš v papučiach…
Iná tepová frekvencia? Určite áno.
Alebo iba bohapustý fakt, že len niektoré z týchto aktivít sú zábavné v prítomnosti kamaráta Laca? Pochopil by si odpoveď hneď, keby si si s Lacom chvíľku posedel.
Je tu však ešte fakt ten, že z určitého pohľadu sú tieto aktivity úplne rovnaké.
Áno, práve si si prečítal to, že beh a spánok je úplne rovnaká aktivita.
Nie pre srdečný rytmus, ale pre jednu časť mozgu, a pre tajomný “orgán”, ktorý nemá začiatok ani koniec. Tento tajomný orgán každú sekundu sníma naše telo, polohu, jeho časti v priestore aj voči sebe navzájom, napätie svalov, uhly kĺbov. Tento orgán sa volá fascia a na Slovensku ju voláme aj svalová blana.
Čo tento nekonečne jemný a prepletený systém okrem sledovania polôh tela robí? Stará sa o to, aby poloha v ktorej sa telo nachádza, bola pre neho prirodzenejšia a ľahšie v nej telo fungovalo.
To znamená, že ak si v pohybe 24 hodín denne, tvoja fascia bude celú svoju múdrosť smerovať k tomu, aby ti pomohla byť v pohybe 24 hodín denne, to znamená, že bude hľadať optimálnejšie nastavovania tela, orientácie kĺbov a tak ďalej. A teda fascia v tele zabezpečí prostredie dynamické (POZOR, to len za predpokladu, že tvoja fascia je zdravá).
To ale tiež znamená, že ak sedíš 24 hodín denne, tvoja fascia bude celú svoju múdrosť smerovať k tomu, aby si sedel lepšie, pohodlnejšie. A teda fascia v tele zabezpečí prostredie statické.
Pamätaj si, že ak sa rozhodneš pre dynamický život fascia ti pomôže, ak sa rozhodneš pre sedavý život fascia ti pomôže. Problém však nastane vtedy ak chceme prejsť z prostredia statického do dynamického. Výmena prostredia nebude zabezpečená ani za 5, ani za 10 minút a v prípade nezdravej fascie ani za 60 minút strečingu, či iného zahrievania.
Ak sa prostredie nevymení, môže sa stať, že aj keď si odbehol 10 kilometrov, odbehol si ich ako pasívny človek a odniesli si to kĺby, šľachy, kosti, svaly ale aj nervový systém. Neurobil si tak ani krok k zdravšiemu ja, dokonca si sa pohol iným smerom. Si ďalej pasívny, akurát teraz ťa už bolia aj stehná a členky.
Ak si však po týchto slovách nadobudol dojem, že to, čo potrebujeme zničiť v našej spoločnosti je stolička, a všetci si musíme zabezpečiť standing desk a už si nikdy nesadneme, je to omyl. Nejde o to kúpiť si standing desk a stáť tam opäť jak prikovaný somár. Výraz, ktorý si zapamätaj je dynamika, to znamená neustála zmena, najmä zmena polohy.
Musíš si vybrať: chceš byť aktívny, alebo pasívny? Byť pasívny, na tom nie je nič zlé, ale potom nehuč, že sa nevieš postaviť z gauča, do ktorého si zapadol, ako Pepe chrumka.
Hej, sedenie je nové fajčenie, najmä v tom, že ľudia ktorí fajčia si zrazu uvedomia, že nechcú o svoje zdravie prísť. Tak ako ľudia, ktorí sedia a zrazu si uvedomia, že oni vlastne chcú byť aktívni (škoda, že na stoly a stoličky tiež nelepíme znudené tváre a smutné telá pasívnych ľudí, tak ako lepíme röntgeny pokazených pľúc, po cigaretových krabičkách).
V ďalšej časti ti napíšem niečo o tom, na čo by si sa mal sústrediť, ak chceš byť dynamický.
Ak si už čítať nechceš a chceš pocítiť, aké to je dostať sa do kontaktu s dynamikou, napíš mi na …. . Alebo sa len zastav v Petržalskom FITUP!, a tam sa na teba pozriem. Keď ešte nevieš čo si máš mysieť, kukni si @fejlek na instagrame.