asdsfafsd 13226 13227

Príbeh Sedavého zamestnania časť ⅔ – najdôležitejší z pohybov

Príbeh Sedavého zamestnania pokračuje! Ako už dobre vieš, spojili sme sa s CBRE v súťaži OFFICE ROKA, ktorej hlavným cieľom je ukázať verejnosti inšpiratívne pracovné prostredie, ktoré firmy na Slovensku čoraz častejšie vytvárajú. Kancelárie, v ktorých pracujeme 8 a viac hodín denne výrazne prispievajú k vyššej výkonnosti firiem. Vhodné a hlavne inšpiratívne pracovné prostredie taktiež zohráva dôležitú úlohu v rozhodovaní uchádzača, ktorého zamestnávateľa uprednostní. V minulej časti som sa rozpísal o fascii, a taktiež o tom, ako neúnavne sleduje celé tvoje telo, aby ti pomohla v tom, čo najčastejšie robíš…alebo nerobíš. Svalová pamäť, nervový systém a fascie si tvoje pohyby pamätajú a ak si ich pamätajú oni, ty nemusíš. To je dôvod prečo je niektorá aktivita na začiatku veľmi ťažká, avšak po pár mesiacoch ju zvládneš už bez väčších problémov. Aktivita sa nezmenila, ale tvoj systém sa naučil ako túto aktivitu robiť efektívnejšie, bez veľkej námahy. To, čo si pamätá, je pohybový vzorec, a teda ako k aktivite pristúpiť a v akom poradí zapojiť potrebné kĺby a svaly. Na našom tele je však niečo, čo sa hýbe nonstop a je súčasťou všetkého. Je to dych, ktorý nás sprevádza pri všetkých aktivitách. Keď sa telo učí vyššie spomínaný nový pohybový vzorec, všíma si pri tom fungovanie pľúc, tempo, kapacitu, ktorá je využívaná a tiež aj pomer medzi trvaním nádychu a výdychu.

Dýchanie vstupuje do každého vzorca aktivity.

Ak k tomu pridáme kamarátku fasciu, hlavnú postavu z minulej časti blogu, dostaneme sa k tomu, že ak nevyužívame plný potenciál dychu, fascia nás počúvne a dovolí nám použiť iba obmedzený dych.

Mali by sme vedieť, že pľúca sú vakmi a nie je to sval, ani kosť.

Ako také sa vedia jemne stlačiť a vedia fungovať celkom dobre aj pri rôznych obmedzeniach. Ak sedíš za počítačom, neuvedomujúc si svoju polohu, ľahko sa môže stať, že tvoje pľúca, budú z dolnej časti stlačené nohami, a v hornej časti obmedzené rukami a zhrbením. Pri pľúcach ale nejde o všeobecné skrátenie svalu, ktorý keď nemusíš používať, tak to nejak do dôchodku zvládneš. V rámci pľúc sa bavíme o ich funkcii, ktorá je primárne na to, aby si prežil. Nejaké obmedzenia určite unesieš, ale kto vie povedať, čo je v norme a koľko je už priveľa. Ako tréner preferujem, aby bolo dychu čo najviac. Bunky celého systému by mali mať čo najviac paliva a nemuseli svoju funkciu nijak obmedzovať. Vo videu uvidíš ako dať pohyb do pľúc a trochu ich prefúknuť pri celodennom sedení. Skús sa teda počas dňa sústrediť na dych čo najviac a uvidíš ako sa to na tebe prejaví. Ak si chronicky nenadýchnutý, mám tušenie ako to dopadne, ale to sa dozvieš v budúcom článku.