asdsfafsd 10422 10423

Martin Knapec – bicyklujte kvôli sebe!

Martin Knapec je 7 násobným majstrom SR, víťazom Zlatého pedála z roku 2014 a taktiež držiteľom 7. miesta v Európskom pohári Spicak. Pochádza z malebnej dedinky Stránske pri Žiline a profesionálne sa venuje cyklistike už 4 roky. Martina môžeš stretnúť v našom FIT UP! štúdiu v Žiline, kde trénuje a poctivo sa pripravuje na každé preteky. My sme si ho odchytili a zistili pre vás množstvo zaujímavých informácií o tomto sympatickom mladíkovi.  pic

Na začiatok by si nám mohol prezradiť, ako spomínaš na svoje začiatky a aké si mal podmienky na športovanie?

Všetko to začalo v komunite mojich kamarátov z detstva. Stavali sme si dráhy, vozenie sa na kade nám prišlo najlepšie a najzábavnejšie, samozrejme sme mali najradšej nerovnosti a prekážky ktoré sme si sami postavili. Prvé preteky som absolvoval ako 14 ročný v žiackej kategórii, na požičanom bicykli, pretože s tým mojím som nespĺňal pravidlá a bezpečnosť. Rodičia brali preteky ako výlet do prírody pre moje uspokojenie potrieb . No tam sa to všetko zmenilo, pretože som skončil na 2 mieste. Podmienky boli asi také, že ma sponzorovali rodičia za čo im neskutočne ďakujem, pretože bez nich by som nemohol písať ani tento rozhovor. Otec po prvom pódiovom umiestnení pochopil, že mám talent a chce ma podporovať . Po prvom roku jazdenia si ma podchytil CTM racing team, ktorý ma viedol, sponzoroval, podporoval a učil marketing. Nemôžem však vynechať ani rodičov, ktorí mi boli stále na blízku.

Čo si myslíš, je lepšie začať s horskou cyklistikou už od útleho detstva alebo až neskôr?

Poradil by si niečo začínajúcim horským cyklistom pre ktorých si vzorom?

Hovorí sa, že čím skôr tým lepšie, avšak bez nátlaku rodičov a spoločnosti to niekedy nejde. Viem, že je to potrebné ale dieťa by vám malo naznačiť, čo ho baví a k tomu ho treba viesť. Bicyklujte zo srdca, nerobte to kvôli niekomu a niečomu, robte to kvôli sebe . Vždy keď sadneš na bike a dotkneš sa riadidiel, zavri oči a spýtaj sa, je to tá vec ktorá ťa robí šťastným?

Čo je dôležitejšie – talent alebo výdrž?

Je ťažké definovať tieto dve veci. Nie každý má talent a nie každý ma výdrž. Ten kto má talent, dosahuje výsledky rýchlejšie a ľahšie, no ten kto má výdrž, väčšinou vytrvá a časom porazí aj tých talentovaných. Najlepšie je mať obe naraz.

Ako sa pripravuješ na preteky/sezónu?

Prípravu začínam vždy silovým a objemovým tréningom, pri ktorom sa zameriavam na rozvíjanie sily, výbušnosti, stabilizácie a koordinácie, ktoré postupne prenášam do intenzívnejších dynamických tréningov. Samozrejme do prípravy zaraďujem aj aeróbne cvičenia, napr. beh, trenažér, bežky, plávanie… pic

Prečo si si vybral práve FIT UP! na svoj tréning?

Keď som išiel prvýkrát okolo vášho loga, tak som skoro zakopol ako som sa zadíval. Na druhú cestu do Žiliny som si už nabalil tašku z vecami na tréning a išiel som si zacvičiť. Ďalší bod ktorý ma potešil  bolo, že som mal zadarmo vstup ako nováčik. Prístup na recepcii a úsmev ma tiež veľmi príjemne prekvapil. Priestory obsahovali všetko, čo som potreboval na tréning. Pocity po prvom tréningu boli nasledovné: „Chcem spolupracovať s FIT UP!“.

Ktorý zo svojich úspechov pokladáš za najväčší? Na čo si najviac hrdý?

Pre mňa bol najväčší úspech keď som ako 16 ročný, na Majstrovstvách Slovenska, porazil všetky vekové kategórie, dokonca aj Filipa Polca (najlepší slovenský pretekár). V tomto období som pretekal ešte len dva roky a za juniorskú kategóriu to bol prvý rok.

Čo ti horská cyklistika za tú dobu dala a prečo ju máš vlastne rád?

Naučila ma byť samostatným, disciplinovaným a vytrvalým.  Cyklistika mi ukázala nový spôsob života, plný cestovania, naučil som sa komunikovať s ľuďmi v rôznych jazykoch, spoznal som nové kultúry a mestá… pic

Kde najradšej trénuješ, máš obľúbené miesto?

Najradšej trénujem na Slovensku a to konkrétne na Malinôm Brde a Kubínskej Hoľe.

Čo je pre teba najlepší relax? Kedy si najviac oddýchneš a vypneš od všetkého?

Mojou najväčšou chill out zónou a relaxom sú kúpele SPA Aphrodite Rajecké Teplice. Je to miesto kde všetky starosti ostávajú v šatni aj s telefónom a moje telo prichádza do neskutočnej meditácie . Taktiež sem patria víkendy s mojou priateľkou u mojich rodičov na chate.

Je niečo, čo by si chcel ešte v budúcnosti dosiahnuť? Niečo, čo by bol pre teba možno vrchol kariéry?

Samozrejme ako každý profesionálny jazdec by som chcel stáť niekedy na stupni víťazov na svetovom pohári. Ďalším cieľom je vytvoriť v mojom rodnom meste endurovo cyklistickú lokalitu. pic Instagram: Knapecekm   facebook: Martin Knapec-Downhill racer