asdsfafsd 3802 7160

Je jesenné priberanie mýtus?

Každá žena spozornie, keď začuje slovné spojenie: jesenné priberanie. Naozaj je to však strašiak, ktorého sa musíme báť? Už sme si pomaly zvykli, že nám leto dalo definitívne zbohom a uvoľnilo miesto prichádzajúcej jeseni. S teplotou klesá aj nálada a ešte k tomu vyľaká aj stúpajúca ručička na váhe. Stravuješ sa tak ako doteraz, cvičíš, tak ako je to len možné?


Za všetkým je psychika


Je to jednoduché – s ubúdajúcim slnečným žiarením klesá aj naša psychická aktivita. Nič sa ti nechce robiť, vonku zase prší, tak radšej zostaneš doma… a keď už pozeráš ten film, tak potrebuješ aj do niečoho popritom zakusnúť. A kilečká pribúdajú. A aby toho nebolo málo, okrem menšieho výdaju energie nám nepomáha ani naše telo. Chlad totiž zužuje cievy, tým tkanivá nedostávajú toľko kyslíka, koľko by mali a telo sa horšie prekrví. A čo to má spoločné s tebou? Tento jav ti spomaľuje metabolizmus. Aha, tak tu je pes zakopaný. Majte svoju váhu pod kontrolou

Nevešajte hlavy, nič nie je stratené!


Človek je tvor vynaliezavý, no predovšetkým inteligentný, a preto sa aj s jesenným priberaním dá bojovať. A nie je to ani veľmi zložité, treba však venovať zvýšenú pozornosť tomu, čo ješ a dodržiavať nejaké zásady:  
  1. Utlmený metabolizmus naštartuje pravidelné cvičenie. Ak sa k tréningu vo FIT UP! musíš dokopávať, nájdi si partnera, ľahšie si na to zvykneš.
  2. Po tréningu počkaj s jedlom či svojím “šejkom” aspoň pol hodinu. Kalórie totiž spaľuješ ešte aj po cvičení, takže ak chceš zhodiť čo najviac, čakať sa oplatí. Nestačí? Skús tento trik: Po tréningu vo fitnescentre sa osprchuj striedavo so studenou a teplou vodou, telo bude spotrebovávať o to viac energie.
  3. Do jedálnička pridaj viac bielkovín a zredukuj sacharidy na minimum (ideálne chudé mäso, nízkotučné syry a kyslomliečne výrobky). Ten rozdiel uvidíš ty aj tvoja váha.
  4. Nezaškodí nájsť si motiváciu, ktorá vyčarí úsmev na tvári. Už dlho si nevidel nejakého kamoša? Pozvi ho do fitka, nech si zacvičí spolu s tebou.
  Okrem toho platí staré a osvedčené pravidlo – všetko s mierou. Teda ak aj máte chuť na sladké, doprajte si. Je to lepšie ako sa prepchávať niečím sladkým “zdravým”, ktoré však túžbu po tom kúštičku čokolády neuhasí. Výsledkom bude iba o to viac prijatých kalórii, ktoré kvôli psychickej nespokojnosti namiesto toho zješ. Samozrejme, horkej a stále hovoríme o malom kúsku!