Príbeh Sedavého zamestnania časť ⅔ – najdôležitejší z pohybov
Príbeh Sedavého zamestnania pokračuje! Ako už dobre vieš, spojili sme sa s CBRE v súťaži OFFICE ROKA, ktorej hlavným cieľom je ukázať verejnosti inšpiratívne pracovné prostredie, ktoré firmy na Slovensku čoraz častejšie vytvárajú. Kancelárie, v ktorých pracujeme 8 a viac hodín denne výrazne prispievajú k vyššej výkonnosti firiem. Vhodné a hlavne inšpiratívne pracovné prostredie taktiež zohráva dôležitú úlohu v rozhodovaní uchádzača, ktorého zamestnávateľa uprednostní.
V minulej časti som sa rozpísal o fascii, a taktiež o tom, ako neúnavne sleduje celé tvoje telo, aby ti pomohla v tom, čo najčastejšie robíš…alebo nerobíš.
Svalová pamäť, nervový systém a fascie si tvoje pohyby pamätajú a ak si ich pamätajú oni, ty nemusíš. To je dôvod prečo je niektorá aktivita na začiatku veľmi ťažká, avšak po pár mesiacoch ju zvládneš už bez väčších problémov. Aktivita sa nezmenila, ale tvoj systém sa naučil ako túto aktivitu robiť efektívnejšie, bez veľkej námahy. To, čo si pamätá, je pohybový vzorec, a teda ako k aktivite pristúpiť a v akom poradí zapojiť potrebné kĺby a svaly.
Na našom tele je však niečo, čo sa hýbe nonstop a je súčasťou všetkého. Je to dych, ktorý nás sprevádza pri všetkých aktivitách. Keď sa telo učí vyššie spomínaný nový pohybový vzorec, všíma si pri tom fungovanie pľúc, tempo, kapacitu, ktorá je využívaná a tiež aj pomer medzi trvaním nádychu a výdychu.