asdsfafsd 12481 12484

10 mýtov o strave

Ten hovorí to a ten zas tamto. Obrovská sila a dosah internetu znamenajú len jedno. Množstvo užitočných informácií kompenzuje plno poloprávd a neúplných interpretácií. Poďme sa spolu pozrieť na 10 klasických mýtov, s ktorými sa často stretávame. Deň za dňom je nám avizovaných množstvo šokujúcich informácií, zaručených právd a prevratných zistení, ktoré nám zmenia život. Médiá nám v podstate hovoria, že je všetko aj tak úplne naopak. A za týždeň je to už opäť inak. Nezúfajte, určite sa nemusíte uchýliť k pitiu čistej vody priamo z prameňa a pestovať vlastné semiačka. Poďme sa pozrieť na najčastejšie mýty, ktoré nám podrážajú nohy a robia zmätok v hlave.
  1. Sacharidy škodia v akomkoľvek množstve
Z piedestálu až na samotné dno. V súčasnej dobe čelia sacharidy obrovskej kritike a viac in je keto diéta a iné alternatívne spôsoby stravovania. Aj keď sa prejedanie sacharidmi často kritizuje, odsudzovať ich konzumáciu v akomkoľvek množstve je hlúposť. Telo potrebuje všetko, sacharidy, tuky aj bielkoviny. Nemôžeme zovšeobecňovať a globálne odsúdiť, vyzdvihnúť alebo stanoviť ideálne množstvo. V každom tele je hromada individuálnych premenných, ktoré ovplyvňujú ideálne množstvo. Zhodneme sa, že veľké množstvo je pre naturálne cvičenie skôr ku škode než na úžitok. Môže však nastať aj čas, keď ich budeme potrebovať. Po tréningu, či náročnej fyzickej aktivite pre doplnenie vyčerpaného glykogénu, alebo pri CARB UP pre znovu-naštartovanie metabolizmu. Naučte sa zaobchádzať so sacharidmi, skúšajte svoju inzulínovú citlivosť a nenasledujte všeobecné jedálničky a rady, ktoré sedia na telo niekoho iného, nie to vaše. sacharidy
  1. Pozor na vajíčka a zabudnite na žĺtka
Démonizovanie vaječných žĺtkov je jeden z najviac nepochopiteľných mýtov. Obsahujú totiž množstvo užitočných živín a predovšetkým cenných zdravých tukov. Údajné zvýšené riziko kardiovaskulárneho onemocnenia sa nezakladá na pravde. Oddeľovaním žĺtok od bielkov sa pripravujete o celú rady zdraviu prospešných látok caroli
  1. Červené mäso ako spúšťač rakoviny
Častá konzumácia červeného mäsa má údajne veľký vplyv na vznik rakoviny. Stojí a padá rakovina naozaj na konzumácii červeného mäsa? Ďaleko väčšieho risku sa dopúšťame nedodržiavaním zdravého životného štýlu. Cigarety, zvýšená konzumácia alkoholu, kvantá jedla s veľkým obsahom trans tukov, dlhodobý stres, toto všetko má ďaleko väčší vplyv. Pokiaľ žijete zdravým životným štýlom, konzumujete dostatočné množstvo zeleniny, pijete vodu a vyvarujete sa zlým návykom, nemusíte sa červeného mäsa báť (pokiaľ ho teda nejete denne na kilá).
  1. Vyhýbajte sa saturovaným tukom
V minulosti populárne low-fat diéty kritizovali tuky všetkých kategórií. Dnes už vieme, že nie sú ani zďaleka tak škodlivé. Nie sú príčinou onemocnenia srdca ani vám nebudú nepriateľom v diéte. Sú veľmi dobrým a stálym zdrojom energie, v každom grame majú pomerne veľký energetický príjem, obsahujú vitamíny (A, E, D, K) a majú pozitívny vplyv na tvorbu testosterónu. Kde ich hľadať? Kakao, kokosový olej, syry (ovčí, kozí a ďalšie), zverina, hovädzie mäso, orechové maslá, rybina, slanina a ďalšie. rybka
  1. Soľ spôsobuje vysoký krvný tlak
Zvýšená konzumácia soli môže mať vplyv na váš zdravotný stav, nie však na zvýšený krvný tlak. Spojitosť konzumácie soli so zvýšeným tlakom bola preukázaná iba u ľudí, ktorý zvýšeným tlakom trpia trvalo. Soľ v tomto prípade nie je spúšťačom, ale nástrojom posilňujúcim onemocnenie.
  1. IFYM
Populárna metóda IFYM (If It Fits Your Macros) je založená na tom, že konzumujete čokoľvek, pokiaľ vám to sedí do vašich makier. Makro živiny sú tuky, bielkoviny a sacharidy. Nejde teda o to, či zjete 5 kg zemiakov, alebo 3 sušienky. Pokiaľ si spočítate pomer, údajne by to malo fungovať. Telo však bezpečne spozná, či prijmete komplexné kvalitné živiny plné vitamínov a minerálov alebo “toxický odpad“ . A pokiaľ máte chuť na sušienku, pizzu alebo zmrzlinu, poriadne cvičte, udržujte si dobrú stravu dlhodobo a raz za čas si dajte čokoľvek, na čo máte chuť.
  1. Ráno potrebujeme všetci sacharidy a veľký príjem energie
Kulturistická dogma, že každé ráno je potrebné naštartovať organizmus veľkým príjmom energie a najlepšie sacharidov nedáva zmysel. Záleží samozrejme na vašom cieli, momentálnom pláne a predovšetkým na tom, ako na potravinu ako takú a ranné sacharidy reaguje vaše telo. Obecne platí, že pokiaľ pracujete s váhou ktorú máte, alebo sa snažíte vašu váhu skôr redukovať, väčší príjem sacharidov ráno nepotrebujete. Pokiaľ kvalitne spíte, mali by ste mať dostatok energie zo spánku. A vhodnejšie raňajky tak budú založené na bielkovinách a tukoch.
  1. Vysoká konzumácia bielkovín vedie k poškodeniu kostí a ľadvín
Podľa najrôznejších výskumov bol potvrdený priamy vplyv vysokej konzumácie bielkovín na zlý stav kostí a ľadvín. Zvýšený príjem bielkovín údajne spôsoboval vylučovanie vápniku dôležitého pre stavbu a stav kostí. Neskoršie výskumy obe tvrdenia vyvrátili. Pokiaľ sa držíte hodnôt medzi 2-3g/kg telesnej váhy a nemáte žiadne problémy, určite nie je nutné počet bielkovín eliminovať. Napriek tomu však odporúčame správne si poskladať ich príjem a nekonzumovať dlhodobo bez odpočinku viac ako 500 g mäsa denne.
  1. Vitamíny a minerály stačí prijímať z jedla
Opäť tu nemožno zovšeobecňovať a existujú vitamíny, ktoré je vzhľadom k ich forme lepšie prijímať z jedla, no zďaleka to neplatí pre všetky vitamíny. 3/4 populácie prijíma denne nedostatočné množstvo horčíka, ktorý je vzhľadom k priemyslovému spracovaniu potravín nedostatkovým materiálov v strave. A mohli by sme pokračovať. Skrátka sa nebojte doplnkov stravy. Niekedy je to oveľa menšia chémia než “prírodný“ zdroj potravy.
  1. Hlavne toho do seba veľa a čo najrýchlejšie napchať
Menej je niekedy viac. A týka sa to aj tréningu a predovšetkým stravy. Telo nie je bezodná studňa. Svaly sa nedajú dojesť a váha zraziť ignorovaním aspoň rozumného množstva prijatých živín. Nájdite si niečo, čo vám vyhovuje. Jedzte tak, aby sa dostavili výsledky ale zároveň aby vám toto nadstavenie vyhovovalo z dlhodobého hľadiska. A úplne sa vyvarujte rýchleho pojedania čohokoľvek čo vám príde pod ruku keď sa ponáhľate. Živiny totižto zle strávite a telo ich nedokáže využiť.